Yeni Doğan Bebek Uykusu

Yeni Doğan Bebek Uykusu

Yeni Doğan Bebek Uykusu

Bir bebeğin uyku ihtiyacı nedir?
Bebekler için uyku ihtiyaçları aylarına göre değişir. Yenidoğan bebekler çoğu zaman uyur. Ancak uykuları çok kısa segmentlerde olur . Bir bebek büyüdükçe, toplam uyku miktarı yavaş yavaş azalır ve mutlu son; gece uykusunun uzunluğu artar.
Genellikle, yeni doğanlar gündüz yaklaşık 8 ila 9 saat ve gecede yaklaşık 8 saat uyurlar. Ancak bir seferde 1-2 saatten fazla uyumayabilirler. Çoğu bebek, yaklaşık 3 aylık olana kadar veya 12 ila 13 kilo ağırlığa kadar uyanmadan gece boyunca (6 ile 8 saat) uyumaya başlamaz.
Bebeklerin yaklaşık üçte ikisi, 6 ay boyunca gece boyunca düzenli olarak uyuyabilmektedir.
Bebekler de yetişkinlerden farklı uyku döngülerine sahiptir. Bebekler hızlı göz hareketi (REM) uykusunda (rüya zamanı uykusu) çok daha az zaman harcar ve döngüleri daha kısadır.
Bebeklerin uyku problemlerinin belirtileri nelerdir?
Bir bebek gece boyunca düzenli olarak uyumaya başladığında, bebek gece tekrar uyanmaya başladığında biz ebeveynler genellikle mutsuz oluruz. Bu genellikle yaklaşık 6 aylıkken olur. Bu süreç genellikle ayrılık kaygısı adı verilen gelişimin normal bir parçasıdır, bebeğin ayrılıkların kısa süreli (geçici) olduğunu anlamadığı zamandır. Bebekler de ayrılık kaygısı nedeniyle uyumada zorluk çekmeye başlayabilir. Ya da aşırı uyarılmış veya yorgun oldukları içinde olabilir .
Gece uyanışları veya uyuma güçlüğü çeken bebeklerin yaygın tepkileri şöyle olabilir :
 • Gece uyuduktan sonra gece bir veya daha fazla kez uyanma ve ağlama
 • Odadan çıkarken ağlama
 • Yakınlarda ebeveyn olmadan uyumayı reddetmek
 • Ayrılma sırasında ebeveyne yapışmak
Uyku sorunları da hastalıkta ortaya çıkabilir. Bebeğiniz uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta güçlük çekmeye başlarsa, özellikle bu yeni bir durumsa, bebeğinizin doktoru ile bu konuyu paylaşmalısınız.
Uyku hazırlığı belirtileri Nelerdir ?
Bebeğinizin uykuya hazır olma belirtilerini tanıyarak, kendi başına uykuya dalmasını öğreterek ve onu uyanışlarla rahatlatarak yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz uykuya hazır olmanın belirtilerini şöyle gösterebilir:
 • Gözleri ovuşturma
 • Esneme
 • Uzağa dalma
Bebeğinizin uykuya dalmasına Nasıl yardım edersiniz ?
Bebekler kendi uyuma ve uyanma kalıplarını oluşturamayabilirler. Şaşırtıcı bir şekilde, tüm bebekler kendileri nasıl uyuyacaklarını bilmezler ve tüm bebekler gece uyanırlarsa uykuya dalma güçlüğü çekerler. Yatma zamanı geldiğinde, birçok ebeveyn uykuya dalması için bir bebeği sallamak veya emzirmek ister. Yatmadan önce rutin oluşturmak iyi bir fikirdir. Ama bebeğinizin kollarınızda uykuya dalmasına izin vermeyin. Bu alışkanlığa dönüşebilir ve bebeğiniz her seferinde uykuya dalmak için kollarınızda olmayı bekleyebilir. Bebeğiniz uyku döngüsü sırasında kısa bir süreliğine uyandığında, kendi başlarına uykuya geri dönemeyebilir.
Kendini güvende hisseden bebekler özellikle gece ayırımlarını daha iyi halledebilir. Bebeğinize gün içinde sarılarak ve rahatlatarak, kendisini daha güvenli hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin uyumayı öğrenmesine yardımcı olacak diğer yollar şöyle:
 • Bebeğinizin yaşına göre her gün şekerleme için zaman ayırın.
 • Yatma saatine yakın herhangi bir oyun veya aktivite yaratmayın.
 • Banyo, kitap okuma ve sallanma gibi yatmadan önce rutin oluşturun.
 • Bebeğiniz uykuluyken hafif ve aynı ritimde bir müzik çalın.
Bebeğinize yatağa alabileceği bir uyku arkadaşı verin. Bu küçük bir battaniye veya yumuşak bir oyuncak olabilir. Ama bunu bebeğiniz yeterince hazır olmadan yapmayın. Bebeğiniz kendi dönebilir ve oturabilmelidir. Bu boğulma riskini önleyecektir.
 • Bebeğinizi uykulu olduğunda, ama uyumadan önce yatağına koyun.
 • Korktuğu zaman bebeğinizi rahatlatın.
 • Gece uyanışları için, bebeğinizi yatıştırarak rahatlatın. Bebeğinizi yataktan çıkarmayın.
 • Bebeğiniz ağlarsa, birkaç dakika bekleyin, sonra geri dönün ve sakinleşmesini sağlayın Sonra iyi geceler deyin ve bırakın. Gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Rutinlerinizde tutarlı olun.

 

Sibel GÜR

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Lütfen oylayın*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir