Bebeklerin Cadı Saatleri “ The Witch Hours” Nedir ? Nasıl Başa Çıkılır ?

Bebeklerin Cadı Saatleri “ The Witch Hours” Nedir ? Nasıl Başa Çıkılır ?

Bebeklerin Cadı Saatleri “ The Witch Hours” Nedir ? Nasıl Başa Çıkılır ?

Bebeklerin Cadı Saatleri “ The Witch Hours” Nedir ? Nasıl Başa Çıkılır ?

Kimse Bana Mutlu Saatlerden Sonra Cadı Saatlerin Geleceğini Söylemedi …

Saat 18:00 , tatlı ve mutlu bebeğin son bir saattir telaşlı ve karmaşık duygular içerisinde. Ne yaparsan yap, hiçbir şeyin onu mutlu etmeye yardımcı olmadığını görüyorsun. Yaman birkaç haftalıktı , tüm karmaşası ve telaşıyla sıradan bir gündü , buna alışkındım ve idare edebiliyordum . Birden neye uğradığımı şaşırdım, evet bu cadı saatlerdi ve ben tüm mücadelem bittikten sonra bununla tanışacaktım. Ağlama sesleri ,susturamadığımı hatırlıyorum , tamamen umutsuz bir süreçti ve çaresiz hissediyordum. Ablamı aradım “ saat kaçta başladı, tam olarak ne yaptı, sakin ol witch hours yaşamışsın” dedi. İyi de neydi bu witch hours heh bi de bu mu çıktı derken çok normal olduğunu, en azından herkesin birkaç kez bu süreçten geçtiğini öğrenmem beni rahatlattı .
İşte Cadı saatleri geldi  …
Cadı saati (büyülenmiş saatler de diyebiliriz the witch hours), neredeyse tüm bebeklerin geçtiği telaşlı bir dönem olarak tanımlanabilir. Her gün aynı saatte bu huzursuzluğu yaşamaya eğilimindedirler ve en sık öğleden sonra ve akşam saatlerinde ortaya çıkar (17:00 – 20:00). Cadı saati genellikle 2. ve 3. haftalar arasında başlar. 6. hafta civarında zirve yapar ve daha sonra 3 aylık süreç tamamlandığında azalacaktır. Bu süre zarfında, bebeğiniz normalden daha karışık ve rahatlatması zor durumda olabilir. Sık beslenmek isteyebilir ya da hiç meme istemeyebilir. Bebeğiniz yorgun görünebilir, ancak uyumaz. Genellikle bebek ne istediğini bilmiyor gibi görünür. Bu davranışın yönetilmesi zor olsa da, normal olduğunu hatırlamak önemlidir.
Bebeklerimiz neden huzursuz modunda olduklarını söyleyemese de, bu davranışın bazı nedenleri vardır. Doğumdan sonraki zaman ilerledikçe annenin prolaktin seviyelerinde (vücudunuzun süt yapma hormonu) doğal bir düşüşe geçerek daha yavaş bir süt akışına sahip olabilirler. Süt akışı yavaşladıkça, bebek hayal kırıklığına uğrayabilir ve süt hacmi düştükçe, bebek daha sık beslenmek isteyebilir. Emin olun, bu emzirmede normal bir durumdur. Bu zamanlarda bebeğinizi sık sık beslemek, iyi bir süt kaynağına sahip olmanızı sağlar.
Aşırı uyarım, bebeğinizin huysuz ruh haline katkıda bulunan başka bir faktör olabilir. Bebeğiniz bu yaşta kendini rahatlatamaz. Böylece günün sonunda huysuz ve dağılmış hissedebilir. Bebek bu noktaya ulaştığında sakinleşmesi zor olabilir. Ayrıca çoğu evde günün en yoğun zamanıdır, ebeveynler işten eve döndüğünde, büyük kardeşler okuldan döner ve anne çoklu görev yapmaya çalışır. Tüm bunlar herkesin ihtiyaçlarını karşılamayı zorlaştırabilir.
İşte bebeğinizin cadı saatlerinde olduğunu gösteren bazı işaretler:
Normalde acıkınca ve uykusu gelince ağlayıp huzursuzlanan bebeğiniz, genellikle akşamın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar hiçbir sebep olmadan ağlıyor ya da huzursuz görünüyor.
Haftada birkaç gece, bebek yatağa yatmayı red eder ve genellikle saat 17: 00’de birkaç saat ağlar. 23: 00’e kadar sürebilir.
Normalde bebeği sakinleştiren şeylerin etkisi olmadığını görürsünüz (beslenme, sallama, konuşma vb.)
Bebek emmek isteyecek ama bir türlü ememeyebilir.
Peki cadı saatiyle başa çıkmak için ne yapabilirsin? 
Yapılacak ilk şey memeyi sık sık sunmaktır. Daha büyük çocukların ödevlerini yakınınızda yapmasını ve eşinizin aile için akşam yemeği hazırlamasını sağlayın. Küme beslemesi, cadı saatiyle paralel gittiği için, bebeği istedikleri veya ihtiyaç duydukları şekilde beslemek mantıklıdır. Emzirme bebekler için rahatlatıcıdır. Bebeklerin rahatlamasını ve yeniden düzene girmesini sağlar. Bebeği kanguru bebek taşıyıcı ile taşımak bu süre zarfında küçük çocuğunuzu yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bir taşıyıcı kullanmak bebeğin hala size yakın olmasını sağlar, ancak diğer görevleri yapmak için ellerinizi serbest bırakır. Işıkları karartmak, hane halkı faaliyetlerinin karmaşasını yavaşlatmak ve düşük hızda bir rutine geçmek genellikle kolayca aşırı uyarılan bebeklere yardımcı olabilir.
Bebeğinizle ten teması sakinleştirmeye ve küçük sistemini düzenlemeye yardımcı olmak için harika bir yoldur. Ten teması yapmak bir bebeği yeniden başlatmaya benzer! Ten temasa sadece anneler için değil, babalar içinde önemlidir.  Destek için eşinize, aile üyelerinize veya sosyal çevrenizden güç almayı unutmayın.
Bebeğiniz bu süre zarfında teselli edilemiyorsa ve uzun süre ağlamasından endişe ediyorsanız, çocuk doktorunuza başvurun. Cadı saatinin yönetilmesi zor veya sinir bozucu olsa da, tamamen normal olduğunu ve sonunda geçeceğini hatırlamak önemlidir. Bu geçici değişikliğe uyum sağlayabiliyorsanız, cadı saatinin sizi büyülemesine izin vermemiş olursunuz .
Bebeğinizin cadı yapma saatlerinin aslında en büyük nedenlerinden biri aşırı uyarılma ve aşırı yorgunluktur.
Bu, akşam sizin ve bebeğinizin yıpranmış ve yorgun olduğu anlamına gelir.
Bebeğiniz gün boyunca yeterli şekerleme yaptı mı? İşte işe yarayan ve karışıklığı azaltmaya yardımcı olan bazı örnek bebek programları.
Bebeğin yeterli uyku uyuduğundan emin olun, çünkü aşırı yorgun bebeklerin dinlenmesi ve uykuya geçmesi çok zor olur. Gün boyunca iyi uymazlarsa, akşamın erken saatlerinde, gerçekten yıpranmışlar. Bu, uyutmak için standart yöntemlerin işe yaramadığı anlamına gelir.
Sabah uykuları günün en önemlisidir, doğru yolu izlediğinizden emin olun.
Bebeğinizin uyku işaretlerine ve en son ne zaman uyuttuğunuza kulak verin.
Gün içerisinde ki şekerleme saatlerini atlamamaya özen gösterin.
Onları sadece geceleri daha iyi uyumaları için uyanık tutmayın. Aşırı yorgun olan bebekler uykuya dalamaz ya da uykuda kalmazlar.
 
Cadı Saatlerde Emzirme
Süt kaynağınız düşük olduğu için de bebekler cadı saatlerine girebilirler. Günün yıpranmışlığı, yeni doğmuş bir bebek sahibi olmanın stresi, akşamın erken saatlerinde annenin yorgunluğu süt miktarını etkileyebilir.
Bu, bebeğin aynı miktarda beslendiği, ancak aslında kalori açısından zengin son sütü elde etmediği anlamına gelebilir. Peki cevap?
Sık Emzirme
Yeni doğmuş rutininizi kırıyormuş gibi hissetmek yerine, rutine bazı emzirmeler ekleyin.
15:30 – Emzirme / Biberon
16:30 – Şekerleme
17:30 – Emzirme / Biberon
19:30 – Bebeği besleyin ve yatağa koyun
21:30 – Emzirme / Biberon
23:30 – Uyku Beslemesi ve sonra yatağa geri koyun
Tabii ki, bu sadece örnek bir tablo. Ancak, cadı saatlerinin nedeni düşük süt arzı ise, bu tür rutini birkaç gün yapmak süt arzınızı arttıracak ve bebeğin ysakinleşmesine yardımcı olacaktır. Birkaç gün içinde süt vermenin suçlu olup olmadığını anlayacaksınız.
Büyüleyici saatler gizemlidir 
Bazen gerçek şu ki, her şeyi denersiniz ve hiçbir şey işe yaramaz. Bunlar gerçek cadı saatleridir. Bu kolik (veya reflü bebek ) benzeri bir şey olduğu anlamına gelir. Hiçbir çıkış bulamıyorsunuz, yeni doğan döneminden asla kurtulamayacağınızdan korkuyor, sonra da çabucak yok olduğunu görüyorsunuz. Yalnız değilsiniz.
Bebeğini gözlemle ve ihtiyaçlarına cevap ver…
Bebek çoğunlukla her zaman memnun mu ve iyi dinleniyor mu, ama sonra – akşam saatlerinde – tutarsız bir şekilde ağlıyor mu?
Cevabınız evet ise, elinizde bir Cadılar Saatleri vakası var. Bebeğiniz gün boyunca çok telaşlıysa ve her iki şekerlemede, akşam saatlerinde ve gece boyunca uyumakta zorlanıyorsa, muhtemelen bu cadı saatler değildir.
Özetleyecek olursak ; 
Bebek bütün gün telaşlıysa ve iyi uyumuyorsa… bebeğin rutinine odaklanın.
Bebek bütün gün oldukça sakinse ve iyi dinlenirse, ancak öğleden sonra, akşamın erken saatlerinde huzursuz ve telaşlı olursa… önce sık beslemeyi deneyin.
Eğer cadı saatleri dışında bebek oldukça sakinse ve beslemenizde yardımcı görünmüyorsa … Cadı Saatlerindesiniz ve sadece bunun üstesinden gelmelisiniz.
Bebeğinizi seviyorsunuz, yenilmiş hissediyorsunuz, ağlama sesi sinirinizi bozuyor, yorgunsunuz … Unutmayın ,yalnız değilsiniz ve bu süreç geçici …
Ancak, cadı saatleri ile başa çıkarak, rahat bebek ve ebeveynlik sezgi becerilerinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz.
Unutmayın, sonsuza dek sürmeyecek ve muhtemelen 3 ay tamamlandığında her şey geçmiş olacak (çünkü diş süreci başlayacak ama korkmayın tabi ki o da geçecek)
Salıncak kullanın. Sallanmak onu yatıştırabilir.
Akşam yürüyüşüne çıkın. Bebek, bebek arabasının veya taşıyıcısının ritminde sakinleşebilir ve temiz hava sizinde sakinleşmenize yardımcı olur.
Uyuyamayan bebekler için bazı ipuçları 
Yeme düzenini takip et, oyna. Bu, bebeği beslediğiniz, biraz uyanık kalmasına izin verdiğiniz ve sonra uyumasına izin verdiğiniz anlamına gelir. Bu, kendi başlarına uyumayı öğrenmelerine de yardımcı olur,kendini başına uyumayı erken öğrenme bebeği (ve sizi) saatlerce gözyaşı ve yorgunluktan kurtarır.
Sabah alışkanlığını ayarlayın ve düzenli yapın. Bu, bebeklerin daha sonra uyumasını sağlamanın en kolay yoludur.
İyi bir bebek yatmadan önce rutini olan bebektir.
Ne olursa olsun hep pozitif kalın, mutlu anne mutlu bebek demektir.
Bunu yapabilirsin süper anne!
Sibel Gür

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Lütfen oylayın*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir