Bebek Sonrası Çalışma Hayatına Geri Dönmek

Bebek Sonrası Çalışma Hayatına Geri Dönmek

 Bebek Sonrası Çalışma Hayatına Geri Dönmek

Hamile Kaldığım dünden itibaren hiç değişmedi fikrim, işe döneceğimden emindim,sebebi de ihtiyaç, koşulların gerektirmesi değildi, çalışmak hayatta var oluşun bir sembolu oldu hep benim için. Sürekli plan yaptım , bebeğim 6 ayı doldurduğunda yemek yemeye başladığında ve anne sütüne ilk zamanlar kadar ihtiyacı olmadığında çalışmaya dönecek ve bu yeni düzene adapte olacaktım.

İlk İş Bakıcı Bulmak …
Yaman 5 aylıkken bakıcı araştırmalarımız başladı, benim kriterlerim listeler halinde değildi, çocuğumuza iyi baksın, temiz olsun, yemek yapsın, düzenli olsun, yabancı ya da Türk olsun şu yaşta olsun şurada otursun … Hayır bunların hiçbiri aklımdan geçmedi , tek isteğim vardı “ içimde sinsin” Birkaç görüşme yaptık, haydar her görüştüğümün içime sindiğini fark ettim. Ne ince eleyip sık dokuması, karşıma çıkanın kucağına yaman’ı verip “ ayy bu çok iyi “ derken buluyordum kendimi.Ailem sürekli bana mantıklı bir yol göstermeye. Uğraşıyorladı” kızım bu olmaz uzak oturuyor iki gün sonra gelmez, bunun yaşı daha 22 nasıl emanet ederiz, bu yabancı güvenebilir miyiz” diyerek tam ısınmışken buz gibi soğuyordum görüştüğüm adaylardan. O dönemde eve gelen yardımcıma sen baksana diyip duruyordum, yok dedi ben 3 çocuk büyüttüm hiç bakamam bebeğe, bir kere de denedim yok bakamam diyerek o kaçıyor ben ısrar ediyordum. Resmen kadının aklına zorla çocuğuma bakmayı soktum ve ta taaam kısa zamanda bir güzel düzen kurduk , hayalleriminde ötesinde oldu. Ablamın yardımcısının tanıdığı nasıl içim rahat, eve kamera sistemi kurduk, bu ona güvenmediğimizden değildi. Merak ettiğimizde arayıp durmayalım açıp bakalım neler yapıyorlar. Diye, çok ta iyi oldu ve hala rahatlıkla kullanıyoruz.10 ay oldu herşey ilk gün ki gibi tadında gidiyor. Bir tavsiye verecek olursam, içinize sinsin yeter, he bir de tanıdık vasıtasıyla olunca hemen ısınıyorsunuz .
Emzirme Süt Sağma Konusu …
Yaman doğmadan Sağım makinamı almıştım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile Ameda Lactaline hastane tipi çift taraflı sağım makinası aldım. Amerika’da kaldığımız dönemde Lansinoh’un sağım sütyenini almıştım. Türkiye de muadilleri var ama onun gibi değil. Gerçekten çok rahat ettim. Kendime güzel bir taşıma çantası edindim. Sağım makinem, sağım sütyenim, süt poşetlerim, hepsini güzelce çantaya koydum ve 5 ay boyunca iş yerinde öğle aralarında 15-30 dakika arası sağım yaptım. Sağdığım sütleri mini bir buzdolabında saklayıp eve giderken götürüp buzluğa koydum. İkili sağım makinesi gerçekten hayatınızı çok kolaylaştıran bişey, açıkçası tekli sağım makinesi ve sağım sütyeni olamdan süt sağmak resmen işkence, mümkünse en büyük yatırımınızı buna yapın .İşyerinde sağım yapma ile ilgili bir çok olumsuz şey duymuştum ama hiçbirini yaşamadım. Zaten bu olumsuzluklar kişilerin kendi deneyimlerinin dünyanın tek büyük gerçeği gibi aktarmasından insanın kafasına yer ediyo, yok öyle bişey her şey kolay her şey mümkün …
Hem Ev Hem Bebek Hem İş …
Evde ki tüm gündelik işleri bakıcı ablamız yapıyordu, babaannemizde yemeklerimi yapıyordu bazen bakıcımız bazen babaannemiz bazende ben derken ev kısmını çözmüştük. Bazen ananemiz babaannemiz geldiğinde bakıcımız detaylı temizlikte yapıyordu, bana genel düzen dışında pek bir ev işi kalmıyordu doğrusu. Yaman’a yetebilme konusunda da hiçbir zaman yetersiz hissetmediğimi söyleyebilirim. Yaza denk gelen dönemde işten eve geldiğim gibi yamanı dışarı çıkarıp parka ya da çevrede yürüyüşe götürüyordum. Kalan zamanda da oyun yemek banyo derken uykuya geçiyordu. İşte tek bir gün bile Yaman la ilgili kafamı meşgul etmedim. Merak ettiğimde kamerayı açıp bakıyordum, bişey olduğunda (ki genelde olmuyordu) telefonla konuşuyorduk , böylece iş insanı olmakla anneliği hiç karıştırmadım. Gerçekten bana ihtiyaç duyulduğunda (hastalık gibi) anneliğim devreye giriyordu, annelik ayrıcalığını kullanmak istemedim, sağımımı da öğlen aramda yapmayı tercih ettim. 1 yıl süt iznini .cumartesi çalışan biri olarak o günlerde izin olmayı tercih ederek kullandım .
Kendime Zaman Ayırmam …
İşten gelip Yaman’la ilgilendikten sonra o uykuya geçince kalan zaman benimdi. Gece emzirmelerim devam ettiği için geceleri aralıklı uyanıp sabahta dinç kalabilmem için akşamları erken yatmam gerekiyordu(epey erken) Bu dönemden hiç şikayetçi olmadım, elbette gece emzirmelerinin biteceğini ve biraz daha geç yatacağım günlerin geleceğinin farkındaydım. Ki normaldede erken yatıp güne erken başlamayı tercih ederim. Kendime zaman ayrımanın ilk öncelikli amacı bakım’dı. Genel olarak bakımlı biri olduğum için bebekli süreçte de bunu düzene oturtabildim. İş yerinde de bakımlı olmayı tercih ettiğimden sabahları kalkıp saçımı, makyajımı yaptım. Evet kitap okuyamadım, film izleyemedim, akşamları arkadaşlarımla kahve içmek yerine uykudaydım, içinde bulunduğum dönem neyi gerektirdiyse onu yaşadım, sorgulamadan, şikayetçi olmadan.
Bebek sonrası bir şeyler yapmaya devam ederek var olmaktı benim seçimim. Herkese de bunu tavsiye ederim. Sizi siz yapan hiçbir şeyden bebeğiniz olduğu için vazgeçmek zorunda değilsiniz. Siz istediğiniz için vazgeçin. Ben böyle konuşunca hemen “peki ya koşullar “ der bazen insanlar.. Koşulları belirleyende bizlerin değiştirebilecekte biziz, yeterki neyi istediğimizi ve istemediğimi bilelim.
Sibel GÜR

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

Lütfen oylayın*

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir